Genel

Su arıtma cihazları suyu nasıl arıtır?

Su arıtma cihazı, musluk suyunu kum, toprak gibi kimyasallardan ve sağlığa zararlı maddelerden temizlemek için kullanılır.

Kötü kokusu ve tadı olan musluk suları, su arıtma cihazları sayesinde içilebilir hale getirilebilmektedir.

Su suyu nasıl temizler?

Tamamen güvenli su üretmek için ileri teknoloji kullanan bu cihazlar günümüzde evlerde ve işyerlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Maddi açıdan büyük fayda sağlayan su arıtma cihazları, piyasadan alınan şişelenmiş suya göre daha ucuzdur.

Mutfağınızın büyüklüğüne, isteğine ve ihtiyacına göre farklı şekillerde aletler satın alabilirsiniz. Su arıtma cihazlarında birden fazla filtre bulunur ve bu filtreler sayesinde su zararlı maddelerden arındırılır. Su arıtma cihazlarının çalışma prensibi Su arıtma cihazları ters ozmoz adı verilen prensiple çalışır.

Bu prensip; Suyun fiziksel, mikrobiyolojik ve kimyasal atıklardan ayrıştırılmasına ve temiz su üretilmesine yardımcı olur. Bu prensip ilaç ve gıda endüstrisinde de kullanılmaktadır. Filtrasyon sisteminin ters ozmoz prensibi sayesinde yüksek kalitede su üretilebilmektedir.

Su arıtmanın aşamaları kimyasallardan ve zararlı parçacıklardan arındırılan su, sadece içilebilir değil aynı zamanda çeşitli alanlarda da kullanılmaktadır. Suyun tamamen sağlıklı olması için birden fazla filtre kullanılmaktadır. Filtrelerin farklı fonksiyonları suyun her aşamada daha lezzetli olmasını sağlar.

İlk aşamada su bir ön filtreleme işleminden geçirilir ve bu aşamada sudaki en büyük partiküller ve mikroorganizmalar filtrelenir. Sonraki tüm filtreler, önceki filtreye göre daha küçük parçacıkları ayıracak şekilde tasarlanmıştır. Ön filtreleme dediğimiz bu adımda 5 mikronluk filtreler kullanılır. Bu aşamadan sonra su aktif karbon filtreye beslenir ve burada arıtılan su kötü tat ve kokudan arındırılır.

Daha sonra 1 mikronluk filtre dediğimiz filtreden geçer ve mikroorganizmalar 1 mikrona kadar uzaklaştırılır. Son olarak membran filtrede tadını ve aromasını alan su, bakterilerden ayrıştırılarak içilebilir hale gelir.

Suyla tatlandırılan su arıtma cihazlarında son filtre olan tat filtreleri suyun yumuşaklığını sağlar. İçme suyunu daha keyifli hale getirmek için suya hoş bir tat veren baharat filtresi olmasa bile gönül rahatlığıyla suyun tadını çıkarabilirsiniz.

Genel filtrelerin yanı sıra bazı su arıtma firmaları tarafından veya müşteri ihtiyaçlarına göre mineral filtreler de kullanılabilmektedir. Özellikle küçük çocuklar için suya vitamin ve mineraller ekleyerek gerekli maddeleri sudan alabilirsiniz. Bu filtre çocukların yanı sıra yaşlılar ve hamile kadınlar için de önerilir.

Su arıtma cihazı nasıl seçilir?

Cihazın yüksek kalitede su üretmesini sağlamada seçim önemli bir rol oynar. Pek çok farklı markanın pek çok modeli mevcut ve bunlar arasında seçim yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Bazı su arıtma cihazları açık muhafazalı, bazıları ise kapalı muhafazalıdır.

Açık muhafazalar suyun kirlenmesini önleyemese de, kapalı muhafazalar daha fazla korunur. Ters ozmoz su arıtma cihazında en az 5 filtre bulunur ve bu filtreler yetkili kuruluşlar tarafından onaylanmıştır.

Onaylanmamış ürünleri satın almak tehlikeli olabilir. Bu nedenle su arıtma cihazı alırken onaylı olup olmadığına bakmalısınız. Otomatik geri yıkama fonksiyonuna sahip cihazları tercih etmeniz durumunda, filtrelerin kendi kendini temizleme özelliği sayesinde daha uzun süre kullanılabilir, bakım ve değiştirme maliyetleri minimum düzeydedir.

Su arıtma cihazları aynı zamanda pompalı su arıtma fonksiyonuna da sahiptir ve bunların seçilmesi su basıncının düşük olduğu bölgelerde verimli su üretimi sağlar. Dikkat edilmesi gereken son husus ise kanalizasyon sınırlayıcı özelliğe sahip olmasıdır. Bu fonksiyon sayesinde atık su miktarı azaltılır.

TALEP FORMU