Genel

Su içme alışkanlığı nasıl kazanılır?

Herkesin edinmesi gereken alışkanlıklardan biri de su içme alışkanlığıdır. Birçok insan su içmeyi unutuyor veya ihmal ediyor. Bu nedenle suyun faydalarından yeterince yararlanamıyorlar.

Suyun vücudumuz için çok önemli olduğunu herkes bilir. Ancak günlük su tüketimine dikkat etmeyenlerin sayısı da az değil. İçme suyunun kullanılmamasının nedenleri arasında birçok faktör sayılabilir. Ancak yeterince su içmek sağlığınız açısından düşündüğünüzden çok daha önemlidir.

Yanınızda su taşımalısınız içme alışkanlıklarınızın bir parçası olarak suyu dâhil etmek önemlidir. Yolda, okulda, işte her zaman yanınızda su bulundurmalısınız. Ancak plastik PET şişelerin su sızdırabileceği göz önüne alındığında cam şişe kullanmanın sağlık açısından daha doğru bir seçim olduğunu da bilmek gerekir.

Yemeklerden önce ve yemek sırasında su içilmeli Soda, kola, meyve suyu gibi içecekler yerine yemekle birlikte su içmek daha fazla su tüketmenizi sağlayan daha sağlıklı bir çözümdür. Ayrıca yemekten önce bir bardak su içmek kendinizi daha çabuk tok hissetmenize yardımcı olur.

Bu bakımdan yemeklerden önce su içmek de kilo vermeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalar sonucunda; kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinden önce su içen kişilerin 8 hafta sonra kilo ve iştahlarını kaybettiği ortaya çıkmıştır. Kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Su içme alışkanlığını geliştirirken hedef belirlemek çok önemlidir. Gün boyunca ne kadar su içmek istediğinize dair yavaş yavaş hedefler belirleyerek düzenli olarak yeterince su içmeniz mümkündür.

Örneğin kendinize saat 10’da bir bardak su, öğle yemeğinde üç bardak, saat 2’de beş bardak su içmenizi söyleyin. Bu kadar net bir hedef belirlerseniz, ona ulaşmak daha kolay olacaktır.

Günlük su tüketimi takip edilmeli Daha fazla su içmek için her gün ne kadar su içtiğinizi kaydetmeniz gerekir. Bunu telefonunuzun notlar kısmına, küçük bir not defterine kaç bardak su içtiğinizi yazarak ya da mobil uygulamaları kullanarak yapabilirsiniz.

Bu, günlük su alma hedefinize bağlı kalmanızı veya az miktarda su içerek bunu telafi etmenizi kolaylaştırır. Boş bir bardak veya şişe hemen doldurulmalıdır. Su bardağı veya şişesi boşsa hemen doldurulmalıdır. Boş bir şişe veya bardak su içmenizi engelleyebilir. İçme suyu bazen unutulduğu için, bazen de günlük koşuşturmacadan dolayı su dolu bir bardak ya da şişe el altında olmadığı için ihmal edilebilir.

Ayrıca şişe veya bardak boşaldığında su içemeyecek kadar tembel olabilirler. Bu nedenle boş şişe ve bardağın bir an önce doldurulması gerekmektedir. Bu, içme suyuna alışmanızı çok daha kolaylaştıracaktır.

TALEP FORMU